Milé kolegyně a kolegové z řad zaměstnanců i studujících,
do Akademického senátu FF UP kandiduji proto, že mám zájem zasazovat se o práva a důstojné životní podmínky jak studentů, tak i všech zaměstnanců FF UP. Chtěla bych směřovat ke snížení byrokratické zátěže kladené na všechny členy akademické obce, a to nejen formou elektronizace, ale obecně smysluplného nastavení různých procesů. Zároveň chci podporovat mechanismy směřující ke kvalitní výuce a jejímu patřičnému systémovému ohodnocení. Ráda budu fungovat jako „styčný bod“ pro studenty i zaměstnance, na koho se budete moct obrátit se svými podněty, které zprostředkuji dále.
Nejde mi jen o to, minimalizovat množství formulářů, které je potřeba vyplnit, vytisknout, podepsat a někam zanést, přestože by to stejně dobře šlo udělat elektronicky. Jde mi obecně o minimalizaci byrokracie – např. vyplňování tabulek, pro které by šly údaje stejně tak dobře vytáhnout z již existujících systémů či archivů – která zatěžuje nejen studenty a akademické pracovníky, ale ve výsledku všechny zaměstnance FF UP, a za kterou často nejsou adekvátně ohodnoceni.
Přestože – nebo možná právě proto, že – množství financí v univerzitním prostředí je navázáno na vědecko-výzkumnou činnost, nechtěla bych, aby se pro ni zapomínalo na další role univerzity, jakou je především vzdělávání odborníků budoucích, tj. studentů. Chtěla bych se zasadit o efektivní mechanismy, jak ohodnotit ty, kteří výuce věnují značnou část své kapacity (někdy právě na úkor vlastních výzkumných projektů) a daří se jim zprostředkovávat poznatky studentům, a motivovat k těmto aktivitám i ostatní vyučující. Netvrdím, že výzkum není důležitý, ale pokud si nenajdeme čas zamyslet se, jak ho co nejlépe zprostředkovat dalším generacím, pak naše úsilí bude poněkud solitérní, a to je škoda.
Status doktoranda „někde mezi“ studentem a začínajícím kolegou s sebou často nese řadu potíží, a to jak formálních, tak obsahových. Chtěla bych, aby náplň doktorských studií byla smysluplná, tj. ne vždy nutně unifikovaná, orientovaná na praxi a vlastní aktivitu studentů, která by zároveň měla být adekvátně ohodnocena. Není pro mě přípustné „pracovat na full-time“, někdy i mnohem více, a přitom přemítat, zda si mohu dovolit např. účast na konferenci nebo zafinancovat povinnou (!) zahraniční stáž.
Ze zkušenosti z projektů vím, že práce technicko-hospodářských pracovníků na univerzitě a fakultě je pro její chod často přinejmenším stejně důležitá jako práce akademiků. Proto bych si přála, aby nikdo z nás nemusel uvažovat o změně zaměstnání čistě z toho důvodu, zda se mu vložené úsilí skutečně a doslova „vyplatí“.
V rámci působení v Akademickém senátu FF UP mi nejde ani tak jen o prosazování vlastní agendy, ale především o vyslyšení potřeb všech členů akademické obce. Přestože rozumím, že mnohdy nejde nalézt řešení, které bude stoprocentní a/nebo vyhovovat všem, mám za to, že mít možnost se na někoho obrátit s jistotou, že dotyčný vezme mé podněty vážně a zamyslí se nad nimi, je stěžení pro fungování jakékoliv společnosti.
V neposlední řadě jsem zastánkyní transparentní komunikace. Pokud něco potřebuji, řeknu to. Mám-li nějaký požadavek, objasním ho. Nemám ráda „zákulisní hry“ nebo naopak „přílišné PR“; raději komunikuji věci tak, jak jsou, a těm, kterých se týkají.
Po ročním studiu v Berlíně jsem absolvovala pregraduální i doktorské studium Psychologie na Katedře psychologie FF UP v Olomouci, kde od roku 2018 oficiálně působím jako odborný asistent. V průběhu studia i po něm jsem se nejraději věnovala výuce a otázkám její kvality na vysokých školách; moje diplomová i disertační práce pak byly zaměřeny na problematiku přijímacího řízení na VŠ.
Byla jsem aktivně zapojená do pracovních skupin věnujících se doktorskému studiu na FF a evaluaci výuky na UPOL, přičemž obé mi přišlo jako smysluplná a konstruktivní činnost. Nejen díky působení v rozvojových projektech OPVVV jsem také měla možnost seznámit se s dalšími aspekty chodu fakulty, jako je např. proces schvalování nových studijních programů apod.
Mimo výše uvedené činnosti jsem se s kolegy zabývala např. výzkumy v oblasti dopravní psychologie, založili jsme Laboratoř pro výzkum interakce člověka a světla (hli.upol.cz), ráda konzultuji studentské práce, atp.
Životopis (PDF)
Lucie Viktorová
Vaše kandidátka do AS FF UP